Bir Şehir Efsanesinin Doğuşu

90’lı yıllardan itibaren, beyaz et üretimindeki değişiklikler, restorancılık alanında da yeni girişimlerin ortaya çıkmasına ve yeni bir sektörün filizlenmesine vesile olmuştur.

Tavuğun parçalanarak satılması ve tavuk kanadının yeni bir yemek olarak Türk mutfağına ve Türk yemek literatürüne girişi ise apayrı bir hikayedir. Bu süreçte, tavuğun kanat kısmının, değersiz bir ürünken, bir anda en çok talep edilen ürün haline gelmesi, kendi içinde sosyolojik bir araştırmaya gebe. Böyle bir araştırma olmaksızın, kanat yemeğinin Haydar Asan tarafından icat edilmesini, dolayısıyla sonrasında kanatçılık sektörünün İstanbul merkezli ortaya çıkıp, Türkiye’nin diğer illerine yayılmasını, bu süreci tetikleyen en belirgin özellik olarak ortaya koymak yanlış bir saptama olmayacaktır.

Teneke Restorandan Dört Katlı Binaya

Kanatçı Haydar’ın macerası İstanbul’un Kocasinan semtinde bir köfte arabasıyla başlar. Köftenin yanında, döneminin değişik yemeği olan “uykuluk” da satmaya başlayan Haydar Bey, kısa sürede bu küçük arabanın etrafında kuyruk oluşturan müşterilerine daha iyi hizmet edebilmek için, seyyar tezgahını sabit hale getirir ve arkasına tenekeden bir kulübe ilave eder. Adına müşterilerce şiirler yazılan bu küçük ve şirin yer kısa sürede İstanbul çapında tanınır hale gelir. Haydar Beyin müşterileri arasında minibüsçüler, taksiciler ve çevre esnaf olduğu kadar, İstanbul’un başka yerlerinden gelen yeni müdavimleri de bulunmaktadır.

Tam da bu sırada Haydar Bey, tecrübelerini yeni bir ürünün ortaya çıkması adına somutlaştırır. Kasapların ucuza elden çıkardığı tavuk kanadını, kendi icadı özel bir sos ile müşterilerine sunmaya başlar. Kanat o kadar çok sevilir ki, Haydar Bey, artan talebi karşılamak adına, köfte arabasından dört katlı bir binaya geçiş yapar. Bunu yaparken daha önce oluşturmuş olduğu o sıcak atmosferden ve kendine has servis anlayışından ödün vermez.

Aynı anlayış ile Kanatçı Haydar halen İstanbul’un Kocasinan semtinde, küçük masa ve sandalyeleri, kendinizi evinizde hissedeceğiniz konforu ile derin muhabbetlere ev sahipliği yapmaktadır. Kuruluşunun 20. Yılında Kıbrıs Girne’de açtığı tek şubesiyle, lezzetini Kanatçı Haydar'ın ortamı kadar sıcakkanlı Kıbrıs halkıyla paylaşmaya devam ediyor.

Herkesin bildiği üzere, her yeni ürün ve icat gibi, kanadın mucidi Kanatçı Haydar’ın da taklitleri hızla türemekte. Bütün bunlara karşın, Haydar Bey, müşterilerini güler yüzüyle kapıda karşılamaya devam ediyor.

Haydar Bey için kanatçılık sektörünün ve de dolayısıyla tavukçuluğun büyümesi, yeni kanatçıların ve beyaz et üreten firmaların ortaya çıkması mutluluk verici bir durum. Diğer taraftan günümüzün büyük tavuk üreticisi firmalarının kendisini unutmuş olmasına kırgın. Kanatçı Haydar burada, siz neredesiniz ey üreticiler!