Kanatçı Haydar 1954 Tunceli doğumlu Haydar Asan'dır. Kendisi 1970'li yıllarda İstanbul'a gelmiştir. Çesitli lokanta ve restaurantlarda çalışan Haydar Bey, lokantacılık sektörunde mevcut bulaşıkcılıktan şef garsonluğa kadar her türlü işi yapmış, tabiri caizse "altyapıdan gelmiştir".

70'li yılların sonunda Yedikule'de lokanta işletmeciliği de yapan Haydar bey, "Keban Et Lokantası", "Buhara Ocakbaşı", "Malatyalı Rıfat Usta", Çınarcık Et Lokantası" gibi döneminin ünlü işletmelerinde görev almıştır.

Bu dönemde özellikle Guneydoğu Anadolu Yöresi ustalarından, dolayısıyla güneydoğu mutfağından etkilenmiş, bunu da daha sonra sahibi oldugu işletmelerde menülerine yansıtmıştır.

90'lı yılların başında İstanbul'un Kocasinan semtinde ikamet eden Haydar Bey, kanatçılık sektörünün tohumlarını da burada atmıştır.

2000 yılında ortaklık sistemine dayali bir işletmeye hissedar olan Haydar Bey, ortaklarıyla yaşadığı sorunlardan ötürü buradan ayrılarak şu anki "Kanatçı Haydar" isimli yeri Mezbaha yolu Ahlat sokakta olan restoranı hizmetinize açmıştır.

Mahmutbey yolu Depo durağında Gelişim Hastanesi bitişiğinde bulunan Kanatçı Haydar'ın Yeri isimli işyeri ile Haydar Bey'in hiçbir ilgisi kalmamıştır. Nitekim Kozyatağındaki "Mahmutbey Kanatçısı" ile Çerkezköydeki "İstanbul Kanatçısı" isimli yerlerle de Kanatçı Haydar'ın uzaktan yakından ilgisi yoktur.